Kanvas tablo pamuklu bezle kaplanmış tuvale, su bazlı boya ve püskürtme yöntemi ile her tür resim ve manzara çalışmalarının yapılmasıdır. Artık kanvas tablolar teknolojinin ivme kazanmasıyla birlikte dijital olarak baskılanma yöntemiyle de hazırlanabilmektedir. Kişinin isteğine göre kanvas tablo yapımında bu iki yöntemden biri kullanılabilir. Ancak günümüzde dijital baskı yöntemi, tahmin edilebileceği üzere ciddi bir teknolojik alt yapıya gereksinim duyulmasına rağmen, yüksek çözünürlükte görsellerle desteklenerek çok başarılı sonuçlara ulaşılabilir. Ve hazırlanma süreci de çok daha kısa olduğu için bu yöntem son yıllarda en çok tercih edilen kanvas tablo yapım yöntemidir. 

Su püskürtme yöntemi ise sanatçının yeteneği, fırınlanma ve ahşap şase üzerine gerilme tekniğinin doğru kullanımına bağlı olarak başarılı olmaktadır. 

Her halükarda iki teknik de tuvalin pamuklu ve homojen bir yüzeye sahip olmasını gerektirir, aksi takdirde renk solması ve dökülme gibi sorunlarla karşılaşma durumu söz konusu olabilir.


Kanvas Tablo Nedir?

Kanvas, İngilizce Canvas kelimesinden gelmektedir ve Türkçe karşılığı tuval demektir. Sanat literatüründe çok daha farklı kullanımları söz konusu iken, halk arasında kanvas kelimesi çoğunlukla dijital baskılı tablo çalışmalarını ima eder.

En basit tabiri ile Kanvas tablo, özel olarak meydana getirilmiş tuval üzerinde oluşturulan dekoratif ürünlerdir. Her tür yaşam alanında karşımıza çıkan, çok canlı ve gerçekçi olan tablo çalışmalarının çoğu kanvas tablolardır. 


Kanvas Tablo Çeşitleri

Kanvas tablolar isteğe ve zarifliğe göre kendi içinde çeşitlere bölünmüştür. Bunlar, duruş şekline, parçasına, rengine ve içeriğine göre dallara ayrılmıştır. 

İlki tabloların duruş pozisyonları ve çerçeve geometrisini ifade eder. Dikey kanvas tablolar belirli durumlarda bir estetik yaratırken, yatay kanvas tablo sergileneceği yerde ferahlık ister. Kare tablolar ise her duruma elverişli olmalarıyla öne çıkmaktadırlar. Parça ayrımında ise tek bir resmi iki, üç ya da beş parçaya bölerek bir ambiyans oluşturulmaktadır. Birbirlerinin devamı olan bu parçalar süreklilik ve kolektif bir anlam içermektedir. Keza renklere ayrılmış Kanvas tablolar ise sadece zarifliğe ve kişisel göz zevkine hitap etmektedirler. 

Kanvas tablolar içerik olarak çok sınırsız bir çeşitliliğe sahiptir. Yüksek çözünürlükte sahip olduğunuz tüm görseller sizler için bir kanvas tablo olabilmektedir. Bunun bir manzara ya da bir çiçek gibi klasik bir içerikte olmasına hiç gerek yoktur. İstediğiniz her görsel özel yapım ile kanvas bir tablo olabilmektedir. 


Kanvas Tablo Önerileri

Kanvas tablolar her geçen yıl en çok tercih edilen dekoratif parçalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Her tür yaşam alanına olan uyumları dekorasyon meraklılarının gözünden kaçmamaktadır. Göz zevkine hitap etmesi ve dekoratif süslemenin yanı sıra hediye olarak ta tercih edilebilmesi en önemli özelliklerindendir. 

Kanvas tablo önerilerine göz atıldığında dünyaca ünlü tablolarının tuvale yansımış halinden başlayıp kişisel portrelerin baskılanmış hallerine uzanan geniş bir çeşitlilik söz konusudur.  Yine dünyanın çeşitli yerlerinden esinlenilmiş kareler ve soyut görseller kanvas tablo için bir seçenek olabilmektedir.

Sınırsız çeşitlilikleri ile Kanvas tablolar, bulunulan ortamı kendine has bir atmosfere dönüştürürler. Bu bağlamda kişisel beğeniye göre tablolar, geometrik çerçeveleri, parçaları ve renkleri açısından sınırsız kombinasyonlara ayrılmış durumda karşımıza çıkmaktadır. 


Kanvas Tablo Hediyeleri

Söz konusu hediye seçmek ve almak olunca, birçoğumuz uzun bir süre kararsız kalıyoruz. Hem kalıcı hem de özel bir şeyler olsun istiyoruz. Ve çoğu kez en iyi alternatif olarak kanvas tabloları değerlendiriyoruz. 

Çok geniş bir çeşitliliğe sahip olması nedeni ile herkesin zevkine göre bir Kanvas tablo bulmak aslında oldukça kolaydır. Bu hediyeler aynı zamanda kişiye özel olarak ta hazırlanabilmektedir. Böylece hem uzun yıllar kullanılabilen hem de size özel olabilen kanvas tablolar en anlamlı hediyelerdendir.