Shopping Cart

200TL üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo!

Buzdolabı ve Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir ?

Evimizin vazgeçilmez ve olmazsa olmaz ev aletlerinden biri buzdolabı diğeri de çamaşır makinesidir. Biri yiyecek ve içecekleri taze ve sağlıklı tutmakta, diğeri ise başta kıyafetlerimiz olmak üzere tüm yıkanabilir eşyalarımızın temiz ve hijyenik kalmasını sağlamaktadır. Hem çamaşır makinesi hem de buzdolabı belirli temizlik periyodlarında temizlenmesi gerekmektedir. Uzun süreli kullanımı sağlanması için,planlarında mutlaka yer alması önemlidir.

Buzdolabının Derinlemesine Temizlenmesi

Buzdolabı temizliği işleminde İçini ve dışını nemli bir bezle silmek, haftalık temizlik rutininizin bir parçası olmalıdır. Yine de yılda iki kez veya daha fazla, buzdolabınızı yukarıdan aşağıya, içten dışa, önden arkaya fırçalayın.

2. İçini Silin

Rafları ve kutuları dışarı kaydırın. Buzdolabının içini iki yemek kaşığı karbonat ve bir litre sıcak su çözeltisiyle temizleyin. Yiyecekler kokuları emer, bu yüzden kokusuz temizleyiciler kullanmak en iyisidir. Nemli bir bezle durulayın, ardından bir havluyla kurulayın. Çıkarılabilir bölümleri aynı çözelti içinde ıslatın; fırçaladıktan sonra durulamayı ve ardından kurulamayı unutmayın.

3. Kuru Damlama Tavası

Damlama kabını buzdolabının altında bulmak için taban ızgarasını çıkarın. Suyla doluysa, kağıt havluyla silin, sonra çekip tavayı ılık sabunlu suyla yıkayın. Yerine sabitlenmiş bir damlama kabını temizlemek için, uzun saplı bir fırçanın başına emici bir bez sarın; ılık sabunlu suya batırın ve tavayı temizleyin.

4. Toz Bobinleri

Ünitenizin verimli çalışmasını sağlamak için fişini çekin ve kondenser serpantinlerini yılda iki kez temizlemek için bir bobin fırçası veya vakumunuzun aralık ekini kullanın. Üstünde bobin bulunan modeller daha sık vakumlanmalıdır. Aynı şey evcil hayvanların bulunduğu evlerde de geçerlidir.

5. Dış Tarafı Temizleyin

Kapıları hafif sabun ve suyla nemlendirilmiş bir bezle silin. Tutamaçların etrafındaki alanlara genellikle parmak izleri bulaştığı için özel dikkat gösterin. Paslanmaz çelik dış mekanlar için ticari paslanmaz çelik sprey kullanın ve damar yönünde silin; çizilmeyi önlemek için kurulayın.

Tüm bunları hatırlamakta zorlanacağınızı mı düşünüyorsunuz? Bu yapılacaklar listesini yazdırın ve buzdolabının üzerine asın.

Çamaşır Makineleri Nasıl Temizlenir?

Çamaşırlarınızı makinenizden çıkardıktan sonra bir çürük yumurta veya kükürt kokusu duyuyorsanız, size kötü bir haberimiz var: Çamaşır Makinenizin acilen temizlenmesi gerekiyor. Havluları, giysileri ve çarşafları temizlemek için çamaşır makinenize güveniyor olsanız da, işini iyi yapabilmesi için zaman zaman temizlenmesi gerekir. Mesele sadece koku değildir. Artık çamaşır deterjanı, yumuşatıcı ve leğene yapışan kalıntılar giysilere sürülerek garip izler ve lekeler bırakabilir. Sadece bu nedenlerle ve özellikle de küf kokularını önlemek ve giysilerinizi en iyi durumda tutmak istiyorsanız çamaşır makinenizi ayda bir temizlemelisiniz. Neyse ki çamaşır makinelerinin temizlenmesi nispeten hızlı ve kolaydır . Yöntemler makineden makineye değişir (özellikle önden yükleyiciler vs.), bu nedenle  bir çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğine ilişkin adım adım talimatlarını inceleyin ve ardından cihazınızın üreticisinin yönergelerine uygun olduğundan emin olun.

Çamaşır makinenizin içinde biriken tüm deterjanı, yumuşatıcıyı ve yapışkan maddeyi düşünün. Kauçuk contanın altına sıkışan küf ve kirden bahsetmiyorum bile. Çamaşır makinesinin filtresi ve tahliye hortumu çok fazla temizlik gerektirmemekle birlikte, cihazınızın içini en az ayda bir kez iyice temizlemeniz önerilir. Zamanı geldiğinde yapmanız gerekenler:

Derhal çamaşır makinenizdeki kirli giysileri çıkarın: Bir döngü biter bitmez, yıkama küvetinde küf kokusu oluşmasını önlemek için makineyi boşaltın.

Herhangi bir döküntü veya evcil hayvan tüyünü temizleyin: Evde dökülen bir evcil hayvanınız varsa, birkaç yük çalıştırdıktan sonra çamaşır makinenizde evcil hayvan tüyü bulacaksınız. Evcil hayvan tüyü ve tambur tamamen kuruyana kadar kapıyı açık bırakın. Ardından, elektrikli süpürgenizin yumuşak fırça aparatını kullanarak tüyleri vakumlayın.

Makineyi temizleyin: Aslında, birçok yeni modelin özel bir yıkayıcı temizleme döngüsü vardır. Sizinki yoksa, dağıtıcıya 1/2 bardak sıvı klorlu ağartıcı ekleyin ve sıcak suyla normal bir döngü çalıştırın (veya kılavuzun söylediklerini izleyin).

Lastik contayı silin ve kurulayın: Bir ön yükleyiciniz varsa, küflenmeyi önlemek için lastik contayı iyice silin ve kurulayın.

Çamaşır Makinesinde Küf ve Koku Nasıl Önlenir?

Aylık temizlemenin yanı sıra, her kullanımdan sonra makine kapısını aralık bırakmayı veya kapağı kaldırmayı alışkanlık haline getirin. Bunu yaparak, hava dolaşır ve kalan nemi kurutur. Güvenlik önlemi olarak çocukları ve evcil hayvanları açık makineden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Kargo

100 TL üzeri alışverişlerde geçerli.

Ömür Boyu Garanti

Ürünlerimiz kalitemiz garantisinde.

Dünya’nın Her Yerine

Dünya'nın her yerine kargolama.

0 Güvenilir Ödeme

PayTR/ MasterCard / Visa